Stanowisko w sprawie kosztów ponoszonych przez gminy za pobyt w domu opieki społecznej

Data: 03-04-2025

W domach pomocy społecznej prowadzonych przez podmioty publiczne obowiązują ściśle określone zasady ponoszenia opłat, wynikające z Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z nimi jednym z partycypujących z kosztach pobytu mieszkańca w DPS-ie może być gmina, ale wyłącznie w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania seniora w DPS a opłatami wnoszonymi przez rodzinę oraz przy założeniu, że senior nie ponosi sam całej odpłatności. Co do zasady przepisy są jasne i nie wzbudzają żadnych kontrowersji. Członkowie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski zwracają jednak uwagę na lukę prawną, która w odczuciu gmin jest głęboko niemoralna i niesprawiedliwa społecznie.

 

Zdarzają się sytuacje, w których rodzina podopiecznego, na mocy umowy notarialnej o dożywocie przejmuje jego majątek wart kilka milionów złotych w zamian za zapewnienie mu opieki, po czym wykorzystuje lukę prawną i doprowadza do sytuacji, w której koszty tej opieki ponosi gmina w postaci opłaty za umieszczenie osoby w DPS-ie. Mimo iż istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, nie jest ona dostrzegana przez instytucje publiczne w toku postępowania KPA. Nie ma także organu, który egzekwowałby jej zapisy.

 

Stanowisko w tej sprawie Zarząd SGiPW skierował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

 

Zobacz treść stanowiska