Webinar: Wpływ kobiet i młodzieży na rozwój naszych gmin i miast

Data: 19-02-2024

Termin: 28.02.2024, godz. 10:00

 

Miejsce: On-line na platformie Teams

 

Tematyka:

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski podjęło współpracę z Fundacją im. Julii Woykowskiej, która między innymi pomaga tworzyć wspólnotę kobiet w samorządzie oraz odpowiada na problemy młodzieży związane ściśle z tematyką funkcjonowania lokalnych samorządów.

 

Według zebranych danych na czele polskich miast, miasteczek, gmin i powiatów kobiet jest mniej niż 20%. W 2018 roku prezydentek i burmistrzyń zarządzających naszymi miastami było ok. 10% (Wspólnota. Siła kobiet w samorządzie). Dlaczego – skoro stanowimy połowę społeczeństwa – nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jak wyglądają i rozwijają się nasze miasta i gminy? Podczas rozmów Przedstawicielek Fundacji z kobietami w samorządzie pojawiło się stwierdzenie, że polityka rządzi się męskimi regułami, a nastolatki nie wierzą, że od nich może coś zależeć.

 

Nasze Partnerki Agata Kominiak oraz Paulina Kirschke, opierając się na swoim ogromnym doświadczeniu pokazują dziewczynom, że do nich też należy sprawczość, a ich głos może być słyszalny. We Włączniku Innowacji Społecznej stworzyły grę: Dziewczyny Rządzą!, w której 8 graczek wciela się w role radnych (np. 63-letnią właścicielkę delikatesów czy 30-letnią stomatolożkę, ciemnoskórą migrantkę) i tworzą Radę Miasta. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów, które napotykają w trakcie kadencji (np. czy uruchomić połączenie autobusowe, czy wybudować szkołę średnią?). W grę zagrały już setki nastolatek mówiąc, że gdyby w polityce było więcej kobiet, to na pewno inne problemy ujrzałyby światło dzienne.

 

Z uwagi na potrzeby samorządów lokalnych oraz projekty dotyczące Forum Młodzieżowego czy Rad Młodzieżowych w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacji im. Julii Woykowskiej serdecznie zapraszamy do udziału w webinarze, który przybliży tematykę związaną z wpływem kobiet jak i młodzieży na rozwój naszych gmin i miast.  Podczas webinaru przekazana zostanie wiedza na temat problemów nastolatek, jak została stworzona gra, jak ją pobrać oraz gdzie może być użytkowana, by była praktycznym narzędziem wzmacniającym nastolatki w całej Wielkopolsce. Dodatkowo zostanie również poruszony temat w jaki sposób takie rozwiązanie przybliża wiedzę o lokalnych samorządach oraz jak finansować działania budujące pewność siebie i sprawczość nastolatek. 

 

Uczestnicy:

Do udziału w webinarium zapraszamy nie tylko młode kobiety, ale również młodzież, która tworzy lub chce tworzyć między innymi Rady Młodzieżowe i jest zainteresowana poszerzeniem własnych horyzontów związanych z samorządem lokalnym. Dlatego prosimy samorządy lokalne o przekazanie zaproszenia również do szkół.

 

Webinar ma charakter otwarty dla wszystkich uczestników. Udział w nim jest bezpłatny jednak wymaga rejestracji za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszeniowy dla osób powyżej 16 roku życia: https://forms.gle/Y4xeMR95C13geAR28. Osoby poniżej 16 roku do udziału w spotkaniu zgłaszają opiekunowie pod linkiem: https://forms.gle/HRWY3r5khuMXtBpx5.

 

Zapraszamy do udziału!