Uwagi w sprawie projektowanego dodatku emerytalnego dla sołtysów

Data: 29-03-2023

Poniżej prezentujemy uwagi Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski do projekt Ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym z dnia 9 marca 2023 roku, sformułowane 23 marca 2023 r. Uwagi zostały przesłane do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 

art. 36a ust. 1  

Należy rozumieć, że kwota ta wchodzi do ogólnej kwoty przychodów w tytułu emerytur i w zależności od sytuacji, będzie podlegać oskładkowaniu/opodatkowaniu; brak w takim przypadku przepisów szczególnych np. zwolnienia tej kwoty spod podatku PIT.

 

art. 36a ust. 2

Nie określono czy wymóg dwóch  kadencji dotyczy pełniących funkcję  sołtysa przez  osoby wybrane na tę funkcję pod rządami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, czy też będzie to dotyczyć osób piastujących te funkcje pod rządami przepisów z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy de facto też taki organ działał.

 

art. 36a ust. 4

Brak określenia, że załatwienia wniosków to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, co umożliwiłoby pokrywanie kosztów obsługi.

 

art. 36b ust. 1 art. 36b.

Brak regulacji dot. właściwości organu w sytuacji, gdy kadencje realizowane były w różnych jednostkach samorządu np. w związku, z tym, że nastąpiła zmiana w terytorialny podziale kraju (utworzenia, likwidacja gminy, zmiana granic).

 

 art. 36b ust. 2

Dla sprawności obsługi należy zobowiązać Wnioskodawcę do wskazania we wniosku organu emerytalnego właściwego dla wnioskodawcy.

 

art. 36b ust. 6 

Dla sprawności obsługi i wypłaty świadczenia  –  wprowadzenie regulacji, że decyzja zostaje również doręczona organowi emerytalnemu.

 

art. 36c 2. 

Należy powiązać termin wypłaty z terminem wypłaty świadczenia emerytalnego przysługującego Wnioskodawcy.

 

Ogólna uwaga:

Realizacja zadań przez sołtysów odbywa się z różną aktywnością. Przy proponowanych rozwiązaniach wszyscy otrzymają równy dodatek. Docenienie bardziej aktywnych mogłoby nastąpić, poprzez wprowadzenie wyższej kwoty świadczenia, dla sołtysów sołectw, w których przez co najmniej jedną kadencję  korzystano ze środków funduszu sołeckiego. Takie rozwiązanie jednak spowoduje zwiększenie danych koniecznych do weryfikacji wniosku sołtysów, co przełoży się na większe obciążenie pracą urzędów.