Stanowisko Zarządu SGiPW w sprawie projektu nowelizacji ustawy o referendum lokalnym

Data: 04-04-2023

Przyjęta przez Sejm RP nowela Ustawy o referendum lokalnym, wprowadza znaczące zmiany zasad organizowania i przeprowadzania referendum lokalnego. Zakłada m.in. obniżenie progu ważności referendum z 30 na 15 proc. uprawnionych do głosowania. Natomiast w przypadku referendum o odwołanie władz wykonawczych pochodzących z wyborów bezpośrednich np. wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, byłoby ono ważne, jeśli liczba wyborców, którzy wzięli w nim udział, stanowiła przynajmniej 3/5 liczby głosów oddanych w wyborach na odwoływany organ.

 

Ponadto, wprowadzono regułę, zgodnie z którą referendum będzie można przeprowadzać dwa razy w czasie trwania kadencji. Co bardzo istotne, nowelizacja zmniejsza o połowę liczbę obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. 

 

Rozumiejąc cel twórców nowelizacji Ustawy o referendum lokalnym, związany ze wzmocnieniem wpływu obywateli na ocenę i weryfikację pracy lokalnych organów pochodzących z wyboru, mamy obawy co do efektu, który zostanie tym działaniem osiągnięty. Uwagi Zarządu SGiPW zostały zebrane w stanowisku opublikowanym poniżej i przesłanym do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

 

Pobierz:

Stanowisko SGiPW w sprawie nowelizacji ustawy o referendum lokalnym