Stanowisko w sprawie w zagospodarowania niesprzedanego przez samorządy węgla

Data: 17-02-2023

Przyjęta jesienią 2022 roku Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, zapewniła rozwiązania pozwalające na zakup i dystrybucję węgla przez samorządy lokalne, lub inne podmioty gwarantujące preferencyjną dystrybucję surowca. Dostarczycielami paliwa były określone odpowiednim rozporządzeniem spółki państwowe, których obowiązkiem była sprzedaż surowców na podstawie zamówienia wynikającego z lokalnych potrzeb.

 

Już pod koniec 2022 roku strona samorządowa sygnalizował potrzebę przyjęcia odpowiednich rozwiązań, które pozwoliłyby zagospodarować węgiel, który pozostałby w samorządowych zasobach po ustawowym okresie jego preferencyjnego dystrybuowania. Ministerstwo Aktywów Państwowych już wówczas stwierdzało jednoznacznie, że do rozwiązania tego problemu, niezbędna będzie nowelizacja Ustawy z dnia 27 października 2022 roku. Działania te zostały zapowiedziane przez Podsekretarza stanu MAP Karola Rabendę, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 25 stycznia 2023 roku.

 

Cieszymy się, że Rząd RP przystępuje do odpowiednich działań w ww. zakresie. Biorąc pod uwagę ów fakt, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, na podstawie przeprowadzonej dyskusji wśród gmin zaangażowanych w dystrybucje paliwa, pragnie zwrócić uwagę na rozwiązania, których legislacyjne zaistnienie należy rozważyć.  Szczegółowe propozycje rozwiązań zawarto w stanowisku Zarządu SGiPW z dnia 15 lutego, zamieszczonym poniżej, a skierowanym w dzisiaj do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

 

Zobacz treść stanowiska