Data: 30-06-2023
Termin: 14 lipca 2023 r., godz. 10:00
Miejsce: Sala Konferencyjna Polskiej Akademii Nauk, ul. Wieniawskiego 17/19 w Poznaniu
Tematyka:
Zapowiadana od kilku lat i aktualnie procedowana reforma w planowaniu przestrzennym staje się faktem. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu 23 marca 2023 roku jest aktualnie na finiszu procesu legislacyjnego i niebawem zacznie obowiązywać. Biorąc pod uwagę ów fakt, zapraszamy do udziału w seminarium, którego celem jest szczegółowe omówienie zmian legislacyjnych i wynikających z nich obowiązków dla gmin z naszego regionu. Program spotkania został skonstruowany w ten sposób, aby uświadomić wielowymiarowy i szeroki aspekt reformy, którą bez większej przesady możemy nazwać rewolucyjną. Aby osiągnąć ten efekt, do współpracy zaprosiliśmy partnerów, którzy w sposób przejrzysty i szczegółowy zaprezentują najważniejsze zadania dla JST wynikające z nowelizacji, przy określonym terminarzu i z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi prawnych i technicznych. Spotkanie otworzy prezentacja mec. Agaty Legat z Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelarii Prawnej sp.k. na temat istoty i obszarów reformy, jak i newralgicznych dla gmin działań i powinności. W uzupełnieniu do tego głos zabierze mgr inż. Adam Korgul z Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Planowania w Urzędzie Miejskim w Olsztynku, który z ramienia Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych śledził cały proces legislacyjny, biorąc udział w opiniowaniu proponowanych zapisów.
Podstawową kwestią reformy będzie nakreślenie planu ogólnego w gminie, z czym według projektowanych przepisów wiązać się będzie obligatoryjne stworzenie strategii rozwoju gminy. Biorąc pod uwagę ten istotny aspekt, zaprosiliśmy do współpracy ekspertów z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju, którzy na konkretnych wielkopolskich przykładach przybliżą kwestię prawidłowo przygotowanej i wdrożonej strategii.
Reforma planowania przestrzennego to istotne wyzwanie organizacyjne dla wielkopolskich gmin na najbliższe miesiące i lata. Udział w seminarium pozwoli na efektywny wstęp do najpilniejszych działań, które będzie należało niebawem podjąć. Nasze spotkanie będzie miało wymiar praktyczny, obfitować będzie w konkretne przykłady i doświadczenia już zrealizowanych działań, które zapobiegliwie wpisały się w nowe zasady planowania przestrzennego.
Uczestnicy:
Do udziału w spotkaniu zachęcamy wójtów, burmistrzów i prezydentów, przedstawicieli wydziałów planowania przestrzennego, a także osób odpowiedzialnych za przygotowanie lokalnych strategii rozwoju gmin.
Koszt udziału w spotkaniu wynosi 150 zł/os dla jednostek członkowskich SGiPW oraz 220 zł/os dla pozostałych JST. Wszystkich zainteresowanych udziałem, zachęcamy do wypełnienie ankiety zgłoszeniowej pod linkiem: https://forms.gle/KhK9m475QDa4J8Bq7.
Pobierz: