SEMINARIUM: Sprawozdanie roczne z zakresu nieczystości ciekłych – nowy obowiązek gmin

Data: 24-11-2023

Uprzejmie informujemy, że lista obecności została zamknięta. Nie ma już wolnych miejsc na seminarium.

 

Termin: 12 grudnia 2023 r., godz. 10:00

 

Miejsce: Hotel DeSilva Premium w Poznaniu, ul. Piekary 5

 

Tematyka:

Od początku stycznia 2023 roku na gminy zostanie nałożony nowy obowiązek sprawozdawczy w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi, który związany jest z nowelizacją z 7 lipca 2022 r. ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdanie będzie składane do dwóch podmiotów – właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w terminie do końca kwietnia za rok poprzedni. Pierwsze sprawozdanie będzie składane za rok 2023, a więc w terminie do końca kwietnia 2024.

 

Złożenie pierwszych sprawozdań, będzie bez wątpienia sporym wyzwaniem dla jednostek samorządu terytorialnego, także ze względu pewnych niejasności wynikających z zapisów ustawowych (dotyczących w szczególności zbiorników bezodpływowych). Mając na względzie ów fakt, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wraz z ekspertem d.s. gospodarki odpadami oraz nieczystości ciekłych Pawłem Koprowskim, prowadzi ożywioną korespondencję z instytucjami centralnymi, w celu wyjaśnienia najbardziej wątpliwych kwestii. Efekt tych działań postaramy się zaprezentować podczas spotkania, do udziału w którym serdecznie zapraszamy. Równocześnie istotna będzie dyskusja na temat wzoru, według którego gminy powinny sporządzać sprawozdania – aktualnie żaden akt normatywny nie podaje jednego wzorca, jednak w toku dyskusji będziemy starali rekomendować pewne rozwiązania.

 

Uczestnicy:

Do udziału w spotkaniu zachęcamy przedstawicieli gmin i gminnych jednostek organizacyjnych, realizujących powyższe działania ustawowe. Uczestnikom gwarantujemy szczegółowe omówienie tematyki, udział w dyskusji, a także możliwość przedyskutowania indywidualnych przypadków.   

 

Koszt udziału w spotkaniu wynosi 170 zł/os dla jednostek członkowskich SGiPW oraz 250 zł/os dla pozostałych JST.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia listy uczestników seminarium.

 

Link do rejestracji: https://forms.gle/E1qEWd9nmFRcWa87A

 

Pobierz:

Pismo zapraszające

Program seminarium