Restrukturyzacja szpitali bez wiedzy powiatów?

Data: 24-02-2021

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad planem restrukturyzacji szpitalnictwa, w którym istotną rolę mają odgrywać zmiany modelu własnościowego szpitali działających w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia, które ukazało się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia 23 grudnia 2020 roku, dowiadujemy się o utworzeniu specjalnego zespołu roboczego (do którego nie zaproszono przedstawicieli organów założycielskich), o jego zadaniach i terminie przygotowania założeń oraz projektu ustawy dotyczącej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Co najważniejsze, zadaniem utworzonego zespołu jest opracowanie założeń rozwiązań dotyczących restrukturyzacji szpitali m.in. w zakresie ich zobowiązań, przekształceń właścicielskich, konsolidacji sektora szpitalnictwa, przeprofilowania szpitali oraz zmiany struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale. Planowane jest również utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad procesami restrukturyzacyjnymi w sektorze szpitalnictwa.

 

Podjęte przez Ministerstwo Zdrowia działania są sporym zaskoczeniem dla wielu organów założycielskich szpitali w naszym kraju, czyli m.in. powiatów. Największe zdziwienie budzi fakt, że podejmowane przez resort działania, jak można się domyślać o bardzo szerokich rozmiarach i szacowanych konsekwencjach, nie są na żadnym etapie konsultowane z organami założycielskimi.         

 

Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy reforma zakłada powszechne wywłaszczenie organów założycielskich szpitali? Wątpliwości strony samorządowej wzbudza również planowany centralny system zarządzania szpitalami. Pismo w te sprawie skierowaliśmy do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

Zobacz pełną treść pisma

 

Foto: Ante Samarzija on Unsplash