Potrzebne rozwiązania zmniejszające koszty gospodarowania odpadami

Data: 09-07-2021

8 lipca 2021 roku Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski podczas posiedzenia przyjął stanowisko w sprawie potrzeby przyjęcia rozwiązań zmniejszających koszty gospodarowania odpadami. 

 

Biorąc pod uwagę przyjęty 15 czerwca 2021 roku przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w imieniu wielkopolskich samorządów Zarząd SGiPW wyraził niepokój, ponieważ ww. dokument nie zawiera w naszej ocenie rozwiązań, które wpłynęłyby znacząco na ograniczenie wzrostu opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych.

 

Mniej więcej dekadę temu w Polsce zmieniło się podejście do zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Wprowadzony system miał za zadanie przede wszystkim odzyskiwanie części surowców do ponownego wykorzystania, przewartościowując nasze codzienne myślenie o odpadach. Na gminy scedowana została duża odpowiedzialność za odbiór i zagospodarowywanie odebranych odpadów, czyniąc z JST właścicielem nieczystości.

 

Z punktu widzenia gmin i mieszkańców, bardzo istotnym elementem funkcjonowania systemu, są koszty realizacji zadania. Niestety zaproponowane przez Radę Ministrów rozwiązania naszym zdaniem nie wpłyną korzystnie na zmniejszenie obciążeń finansowych, którymi obarczeni są jak dotąd jedynie budżety gminne oraz mieszkańców. Aby uchronić budżety JST oraz budżety domowe naszych mieszkańców od ciągłej erozji wywołanej przez nieefektywny system, domagamy się jak najszybszego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) w formie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami  i odpadami opakowaniowymi w z ścisłym powiązaniu z zapisami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

Stanowisko zostało skierowane do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby.

 

Pełna treść stanowiska dostępna jest TUTAJ.