Podsumowanie Zjazdu Przedstawicieli Członków SGiPW
Data: 02-06-2023
W dniach 30 – 31 maja w Hotelu Delicjusz w Trzebawiu pod Poznaniem, odbył się Zjazd Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Celem statutowym spotkania, było podsumowanie działalności merytorycznej i finansowej organizacji oraz udzielenie absolutorium Zarządowi za realizację zadań w 2022 roku. Obrady poprowadził Wiceprzewodniczący SGiPW oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Sprawozdanie z działalności przedstawił Przewodniczący Jacek Gursz. Podkreślił rolę Stowarzyszenia w podejmowaniu licznych inicjatyw, zajmowaniu stanowisk i występowaniu w obronie rozwiązań istotnych dla funkcjonowania JST. Uczestnicy Zjazdu w licznych komentarzach i opiniach, pozytywnie ocenili kolejny rok funkcjonowania organizacji, podkreślając jej aktywność i ważną rolę, zarówno w informowaniu środowiska samorządowego o zachodzących zmianach, jak i w angażowaniu w szeroką debatę i procesy kształtujące rozwiązania legislacyjne.
W dalszej części spotkania sprawozdanie z realizacji budżetu SGiPW w 2022, przedstawiła Sekretarz Stowarzyszenia Małgorzata Machalska. Z prezentacji i dostarczonych dokumentów wynika konsekwentna i racjonalna polityka finansowa organizacji, która w dobie coraz większych kosztów działania, pozwoliła uzyskać stabilność wpływów połączoną z optymalnymi wydatkami. Do ogólnego pozytywnego obrazu działania Stowarzyszenia, dołączyła pozytywna opinia Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SGiPW Stefana Dziamary, co w konsekwencji przełożyło się na jednogłośne przyjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu SGiPW za rok 2022.
Oprócz części sprawozdawczej, Zjazd Przedstawicieli Członków był świetną okazją do dyskusji na temat bieżących problemów JST. Z zaproszenia SGiPW skorzystał Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, który przedstawił prezentację na temat działań Samorządu Województwa Wielkopolskiego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Wielkopolsce oraz realizacji Strategia rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 z perspektywą do roku 2040. Ponadto inni partnerzy przybliżyli założenia nadchodzącej rewolucji planistycznej, elektroniczne rozwiązania w komunikacji z mieszkańcami, przykłady i rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną jednostek samorządu terytorialnego, a także zasady związane z kontrolą mieszkańców oraz firm asenizacyjnych w zakresie nieczystości ciekłych. Drugi dzień obrad w całości poświęcony był aspektom finansowym funkcjonowania JST, dlatego dzięki współpracy z ekspertami, możliwa była prezentacja harmonogramu regionalnych konkursów w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027, analiza kondycji ogólnej finansów publicznych, czy możliwości odzyskiwania środków wydanych na sfinansowanie zadań zleconych.
Zjazd Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia, to również forum aktywnych samorządowców, które pozwala formułować opinie, spostrzeżenia i propozycje rozwiązań. Takie całoroczne zaangażowanie, zostało również nagrodzone wyróżnieniem „Lider wśród aktywnych”. W tym roku najbardziej zaangażowane w działania bieżące, ale także w formułowanie inicjatyw, były: Gmina Rzgów oraz Powiat Nowotomyski, które w sposób zasadniczy wpłynęły na kształt działań całego Stowarzyszenia.
O wielu istotnych sprawach nie można milczeć, dlatego podczas Zjazdu sformułowano pewne stanowiska i wnioski. Przewodniczący SGiPW Jacek Gursz poddał pod rozwagę Zjazdu dwa projekty stanowisk:
- w sprawie propozycji wprowadzenia regulatora w branży odpadowej (kierowane do PRM oraz MKiŚ),
- w sprawie wzięcia pod uwagę systemu finansów publicznych w formułowaniu obietnic wyborczych (kierowane do głównych partii politycznych startujących w wyborach parlamentarnych).
Po odczytaniu oraz krótkim wyjaśnieniu celów obu stanowisk, Przewodniczący Zjazdu zarządził głosowanie nad oboma projektami. Stanowiska zostały przyjęte jednogłośnie.
W dalszej części punktu Zjazdu poszczególni delegaci sformułowali wnioski o podjęcie działań w istotnych dla JST sprawach:
- wniosek o podjęcie zdecydowanych rozmów dających JST gwarancję utrzymania niższej stawki zakupu energii na dotychczasowym poziomie oraz możliwość rozwiązania bez kar umownych zawartych umów w ramach grup zakupowych (Burmistrz Gminy i Miasta Krajenka, Stefan Kitela)
- wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie ubytku w podatku rolnym. (Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek, Piotr Długosz)
- wniosek o zmobilizowanie GDDKiA w sprawie przyspieszenia i zintensyfikowania działań umożliwiających JST wykorzystanie destruktu. (Wiceprzewodniczący SGiPW Ryszard Nawrocki )
- Wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie złagodzenia zapisów projektu ustawy o ochronie złóż strategicznych, uniemożliwiający JST rozwój strategiczny (Burmistrz Czempinia Konrad Malicki)
Zjazd Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolsce w dwudniowej formule, pozwolił na szeroką dyskusję na temat aktualnych wyzwań dla środowiska samorządowego, ze szczególnym ujęciem regionalnej perspektywy. Celem organizatorów była również integracja środowiska i pełna identyfikacja problemów i obszarów, które wymagają najpilniejszych interwencji i zagospodarowania. Dlatego oprócz sformułowanych stanowisk i wniosków, bardzo cenne były również inne spostrzeżenia delegatów, które w najbliższym czasie będą determinować działania Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Materiały zjazdowe:
Działania na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Wielkopolsce
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Uproszczenie obsługi procesów planowania i zagospodarowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi informatycznych www.dephos.com www.limon.eu
Świadczenie e-usługi dla społeczności lokalnych – rozwiązania, narzędzia, źródła finansowania
Nowoczesne inwestycje w infrastrukturę sportową
Jak zadbać o efektywność energetyczną samorządów w trudnych czasach?
Fundusze Europejskie dla Wielkopolski w ramach Nowej Perspektywy na lata 2021-2027
Odzyskiwanie środków wydanych na sfinansowanie zadań zleconych – przegląd orzecznictwa