Konsultacje samorządów z czerwonych stref

Data: 15-10-2020

14 października Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zorganizowało w formule wideokonferencji spotkanie konsultacyjne przedstawicieli wielkopolskich samorządów, które ze względu na dynamikę zakażeń, znalazły się w tzw. czerwonych strefach ograniczeń. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, ocena sytuacji, określenie działań, a także zwrócenie uwagi na problemy i ograniczenia, które utrudniają walkę z epidemią.

 

Dominującą rolę w działaniach organizacyjnych mają powiaty. W pierwszych wypowiedziach uczestników spotkania zwrócono uwagę na efektywność prac powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które ze względu na dynamikę sytuacji, mają coraz większy problem z informowaniem mieszkańców m.in. o powinności odbycia kwarantanny ze względu na nieświadomy kontakt z zarażonym. W tych działaniach stacje wspierane są przez pracowników starostw, w których  jednak ze względu na wypadki kwarantanny, jest coraz mniej do dyspozycji. Dyskutanci podkreślili również, że dynamicznie rozwijający się krąg osób skierowanych na kwarantannę, powinien znaleźć się również w szczególnej orbicie zainteresowań decydentów. To grupa, która częściowo wymaga wsparcia, zaopatrzenia i ogólnego zainteresowania. Do tej pory JST starały się wspierać swoich mieszkańców w tej sytuacji poprzez m.in. koordynację prac wolontariuszy, których niestety z różnych względów coraz trudniej pozyskać. Samorządowcy podkreślili rolę dostępu do informacji, jako podstawę do efektywnych działań. W tym wypadku zwrócono uwagę na pojawiający się problem braku precyzyjnych danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie zakażonych i skierowanych na kwarantannę, na poziomie gminy.     

 

W toku dyskusji zwrócono również uwagę na fakt, że na podstawie najnowszych decyzji w każdym szpitalu powiatowym mają zostać utworzone oddziały dla chorych na SARS-COV-2. Uczestnicy spotkania rozumiejąc potrzebę chwili, wyrazili pewne wątpliwości, co do tego jak to działanie zostanie zorganizowane i czy nie wpłynie na jakość innych świadczeń w szpitalu.

 

W ocenie sytuacji dyskutantów coraz większą rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa ma środowisko szkolne, które jako otwarte, czasowe skupisko, jest najprawdopodobniej powodem tworzenia się ognisk rozproszonych. Trudno kontrolować w tym wypadku rozwój zakażeń. Uczestnicy spotkania jak na razie sygnalizują ów zjawisko jako problem o niskiej skali, jednak o dużym potencjale rozwoju.

 

Samorządowcy stwierdzili, że społeczności lokalne generalnie stosują się do zaleceń ograniczeń epidemicznych, jednak daje się zauważyć rosnącą grupę osób sceptycznie podchodzących do zagrożenia. Ich ewentualne postępowanie podlega naturalnie ocenie odpowiednich służb, do których organy samorządu lokalnego się nie zaliczają.

 

Spotkanie okazało się bardzo owocne, ponieważ zwróciło uwagę na bieżące problemy codziennej walki z pandemią, w której rola organów samorządowych jest niezwykle ważna. W miarę rozwoju sytuacji, organizowane będą kolejne posiedzenia tego typu. Wszystkie uwagi zostaną przekazane przez biuro SGiPW odpowiednim organom. 

 

Photo by Adam Nieścioruk on Unsplash