Apel do wielkopolskich samorządów lokalnych w sprawie wyborów prezydenckich

Data: 30-03-2020

Szanowni Państwo,

 

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju spowodowała całkowite przewartościowanie codziennych zadań i aktywności. Pomimo potrzeby realizacji zadań bieżących, uwaga władz lokalnych skupia się na wysiłkach ograniczających rozrost pandemii w lokalnych społecznościach. Jak powszechnie wiadomo, działamy w warunkach ograniczeń kadrowych, a nasza aktywność sprowadza się do niezbędnych przedsięwzięć.

 

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski od kilku dni z niepokojem obserwuje rozwój epidemii w Polsce. Podczas posiedzenia 26 marca 2020 roku podjęliśmy stanowisko w sprawie problemów w organizacji procesów wyborczych w okresie zagrożenia epidemicznego. Dokument jednoznacznie przytacza liczne argumenty, poddające w wątpliwość możliwość organizowania jakichkolwiek wyborów, czy to na szczeblu lokalnym, czy ogólnokrajowym. Nasze działanie podyktowane jest rozwojem stanu epidemii oraz doniesieniami o niezmiennej woli przeprowadzenia wyborów w dniu 10 maja przez obecnie rządzących, potwierdzeniem czego jest chociażby przyjęcie 28 marca nowelizacji prawa wyborczego.

 

Reprezentując społeczności lokalne, doskonale wiemy jakie są nastroje społeczne. Nasi mieszkańcy aktualnie skupiają się na ochronie zdrowia własnego i swoich bliskich. Dochodzą nas sygnały, że aktualnie niewielu z nich jest zainteresowanych pracą w komisjach wyborczych, co może skutecznie utrudnić techniczną realizację procesów wyborczych. Ponadto budzącą jednoznaczne wątpliwości moralne jest kwestia zachęcania Polaków do fizycznego udziału w wyborach, przy tak wielkim zagrożeniu, które zdefiniowane jest chociażby przez szerokie ograniczenia w swobodzie poruszania się.

 

Biorąc pod uwagę ów fakt, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski zwracam się do Państwa o przyjęcie aktywnej postawy i kierowanie krytycznych uwag na temat organizacji procesów wyborczych do organów, które mają jakikolwiek wpływ na podjęcie decyzji w powyższej sprawie. Zachęcam do powszechnego  przekazywania pism do Delegatur Krajowego Biura Wyborczego w regionie, do Wojewody Wielkopolskiego, a także Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałków Sejmu i Senatu. Im więcej logicznych argumentów pojawi się z jak największej liczby ośrodków, tym większa szansa, że uda się zaniechać wyborów niebezpiecznych dla zdrowia powszechnego mieszkańców naszych gmin. 

 

Państwa uwadze polecam treść stanowiska SGiPW z dnia 26 marca, który załączam do korespondencji. Licząc na powszechną aktywność środowiska samorządowego, zapewniam o zaangażowanej postawie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski w tym i innych obszarach problemowych, które zostały wywołane przez stan epidemii w naszym kraju.

 

Z poważaniem

Jacek Gursz

Przewodniczący SGiPW

 

Treść stanowiska Zarządu SGiPW w sprawie procesów wyborczych