Wątpliwości dotyczące kwalifikowalności podatku VAT w ramach programu RFIL

Data: 23-02-2021

Gminy i powiaty, w celu przeciwdziałania skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19, na podstawie uchwały nr 102 Rady Ministrów z 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego (M.P. z 2020 r. poz. 662), zmienionej kolejnymi uchwałami Rady Ministrów, mogły/mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (dalej: „RFIL”).

 

Ze środków RFIL mogą zostać dofinansowane w szczególności inwestycje dotyczące budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, dróg, chodników, obiektów sportowych, świetlic, bibliotek itp. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, ze zm.; dalej: „ustawa o VAT”) jednostki samorządu terytorialnego mogą występować w charakterze podatnika tego podatku. W niektórych przypadkach majątek inwestycji dofinansowanych z RFIL może więc być wykorzystywany – przez jednostki samorządu terytorialnego, działające w charakterze podatnika VAT – do czynności opodatkowanych VAT. Na gruncie przepisów ustawy o VAT, związek wydatków ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego z czynnościami opodatkowanymi VAT oznaczać może natomiast, iż jednostkom tym będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od takich wydatków (w całości lub w części).

 

W związku z powyższym, wśród wielkopolskich gmin i powiatów powstały wątpliwości dotyczące kwalifikowalności podatku VAT w ramach programu RFIL. Napisaliśmy o nich do  Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego. Szczegóły w załączonym piśmie.

 

Zobacz treść pisma