II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy za nami
Data: 16-01-2020
15 stycznia 2020 roku ponad 200 samorządowców z całej Wielkopolski spotkało się, by dać wyraz swojemu niezadowoleniu, z powodu działań Rządu RP, powodujących destabilizację ram prawno–finansowych funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Spotkanie otworzył Przewodniczący Stowarzyszenie Jacek Gursz, który podkreślił rolę samorządu lokalnego w budowaniu lokalnych społeczności, a jednocześnie z ubolewaniem zaznaczył, że rolę tę próbuje się umniejszyć, ograniczając działania władz samorządowych. A przecież jedyne czego samorząd oczekuje, to stabilizacja i normalność.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, gospodarz kongresu, wyraźnie podkreślił, że potrzebna jest spokojna, merytoryczna dyskusja, nieoparta na medialnym zgiełku i emocjach, których wokół tematu jest zbyt wiele. Zasadniczą rolą samorządu jest organizacja wspólnot lokalnych. Do tego potrzebna jest przestrzeń, a nie ograniczenia uniemożliwiające działanie.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że samorządom lokalnym nie chodzi pieniądze, których i tak jest za mało. Problemem jest zmieniające się przepisy prawa ograniczające możliwości samorządu, środki finansowe, których wielkość rośnie znacznie wolniej, aniżeli ilość zadań nakładanych na samorząd.
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, który objął Kongres patronatem honorowym, z uwagi na inne obowiązki nie mógł przybyć na kongres, jednak przesłał krótki film, w którym skierował słowa wsparcia dla wielkopolskich samorządów lokalnych.
Podczas kongresu szeroko omawiano najbardziej newralgiczne aspekty życia publicznego od oświaty, poprzez finansowanie sieci szpitali, funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami, aż po kwestie ustrojowe. Dokonano dogłębnego przeglądu prawa samorządowego z punktu widzenia ograniczeń rozwojowych samorządu lokalnego.
Efektem omówionych tematów oraz dyskusji jest wypracowane stanowisko w sprawie sytuacji prawno- finansowej jednostek samorządu terytorialnego, które przyjęte i podpisane przez uczestników Kongresu zostało przesłane do Prezesa Rady Ministrów.
Dziękujemy naszym partnerom i ekspertom, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia i wsparli nas merytorycznie oraz gościom specjalnym, uczestniczącym w dyskusji i wyrażającym poparcie dla prowadzonych przez nas działań.
Szczególne wyrazy podziękowania dla:
Mec. Macieja Kiełbusa z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Parters,
Tomasza Zwolińskiego – Zastępcy Burmistrza Swarzędza,
Mec. Tomasza Podleśnego z firmy Deloitte Legal,
Adama Lewandowskiego – Burmistrza Śremu,
Andrzej Porawskiego – Dyrektora Biura Związku Miast Polskich,
Marka Cebuli – Prezesa Zarządu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego,
Leszka Świątalskiego – Sekretarza Generalnego Związku Gmin Wiejskich RP.
Partnerem medialnym wydarzenia było Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota.
Prezentacje do pobrania:
Finansowanie i organizacja zadań oświatowych w Wielkopolsce na przykładzie badań ankietowych
Finansowanie i organizacja sieci szpitali w Wielkopolsce
Propozycje legislacyjne korporacji samorządowych na przykładzie działań Związku Miast Polskich
Problematyka niedoszacowanych zadań zleconych i dochodzenia roszczeń JST w tym obszarze