Spotkanie Zarządów OPOS

Data: 01-03-2018

21 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządów sygnatariuszy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. SGiPW było reprezentowane przez dyrektora biura Tomasza Telesińskiego.

 

Obrady poprowadził Stanisław Trzaskowski przewodniczący Zarządu Gmin Warmińsko–Mazurskich, które od stycznia 2018 roku przez 6 miesięcy będzie stanowić prezydencje w OPOS. Na początku spotkania, dyrektor biura ZGW-M Janusz Sypiański nakreślił cele strategiczne prezydencji.

 

W dalszej części spotkania przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Bielska–Białej Jacek Krywult poinformował o przebiegu posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która odbyła się tego samego dnia rano. Jak zaznaczył, po zmianie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji daje się odczuć nieco lepszą atmosferę współpracy, a powierzenie funkcji bezpośredniej współpracy z samorządem Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłowi Szefernakerowi, należy również powitać z nadzieją.

 

Celem posiedzenia OPOS 21 lutego, było również przyjęcie kilku kluczowych stanowisk. W toku dyskusji i prezentacji treści, przyjęto następujące dokumenty:

 

  1. Stanowisko w sprawie propozycji przystąpienia do prac nad przygotowaniem skonsolidowanej ustawy o samorządzie terytorialnym,
    i ogólnych założeń takiego projektu,
  2. Stanowisko w sprawie systemowych działań w zakresie ochrony powietrza,
  3. Stanowisko – apel do Ministra Środowiska o przyśpieszenie prac nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej tzw. ustawy antyodorowej i jak najszybsze uruchomienie procesu legislacyjnego,
  4. Poparcie stanowiska Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego nr 11/2017 z dn. 12.12.2017 r.
    w sprawie zwiększenia poziomu dotacji dla gmin, przeznaczonej na pokrycie kosztów obsługi Programu 500+. W tym miejscu ustalono, że na podstawie doświadczeń Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, badanie sytuacji związanej z powyższym problemem zostanie przeprowadzone również w innych województwa, aby przekaz i nacisk na legislatora był silniejszy;
  5. Stanowisko w prawie rewizji Dyrektywy Drinking Water Directive – wyrażenie zgody  na przekazanie stanowiska OPOS Komisji Europejskiej w ramach ogłoszonych konsultacji społecznych.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali również nad kwestią organizacji wyborów samorządowych, w świetle nowelizacji ustawowej. Ustalono, że OPOS sformułuje w najbliższym czasie w trybie obiegowym, dokument wyrażający zaniepokojenie związane z działaniami organizacyjnymi dotyczącymi najbliższych wyborów, mając na uwadze rzetelność i efektywność przeprowadzenia elekcji.

 

W dalszej części spotkania dyskutowano nad kwestiami organizacyjno–komunikacyjnymi w ramach OPOS, m.in. przyjęciem wspólnego logo inicjatywy, czy archiwizacją dokumentacji. Z uwagi na fakt, że jesienią br. przypada 5 rocznica podpisania Porozumienia, dyrektor biura SGiPW Tomasz Telesiński ponownie poinformował o decyzji Zarządu SGiPW związanej z propozycją organizacji uroczystości rocznicowych w Poznaniu.

 

opos