Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich na czele OPOS-u

Data: 05-02-2018

29 stycznia w gościnnej siedzibie Związku Powiatów Polskich w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, spotkali się dyrektorzy biur inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Celem spotkania było przygotowanie założeń do spotkania przedstawicieli zarządów członków inicjatywy OPOS.

 

Podczas posiedzenia wstępnie podsumowano zakończoną prezydencję Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo–Zachodniego Mazowsza i „roboczo” przekazano ją w ręce Związku Gmin Warmińsko–Mazurskich (oficjalnie nastąpi to podczas posiedzenia zarządów 21 lutego br.). zgromadzeni w Warszawie nakreślili tematykę inicjatyw legislacyjnych, w które zaangażować się powinien OPOS. Przyjęto treści stanowisk, które zostaną rekomendowane do przyjęcia podczas spotkania 21 lutego:

  • w sprawie propozycji przystąpienia do prac nad przygotowaniem skonsolidowanej ustawy o samorządzie terytorialnym, a także ogólnych założeń takiego projektu ustawy,
  • w sprawie przyjęcia ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej,
  • w sprawie Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.

 

Ponadto pojawiła się propozycja odbycia spotkania z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Przemysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które zainteresowane jest kooperacją w działaniach na styku samorządu terytorialnego i dostawców energii. W dalszej części spotkania dyskutowano nad aktywnością OPOS w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Uznano, że funkcja obserwatora, połączona z możliwością udziału przedstawicieli w Zespołach Roboczych KRWIST, daje możliwość efektywnego zaangażowania i realnego wpływu na bieg wydarzeń z przestrzeni samorządowej.

 

Na końcu posiedzenia, dyrektor biura SGiPW Tomasz Telesiński poruszył kwestię identyfikacji OPOS, mając na uwadze próbę wypracowania wspólnego logoinicjatywy. Wszyscy zgodzili się, że ważnym jest stworzenie znaku graficznego, które pozwoli efektywnie występować w różnych wspólnych inicjatywach, szczególnie w partnerstwie z innymi organizacjami samorządowymi. Ponadto dyrektor Telesiński, z uwagi na przypadającą w tym roku 5 rocznicę funkcjonowania OPOS, przekazał zgromadzonym propozycję Zarządu SGiPW, aby uroczystość wynikającą z tego faktu, zrealizować w Poznaniu. 

 

opos